Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Jeśli zawarłeś umowę cywilnoprawą i umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19, wystąp do ZUS za pośrednictwem swojego zleceniodawcy albo zamawiającego o jednorazowe świadczenie finansowe, które zrekompensuje Ci utratę przychodów.

Kogo dotyczy?

Osób wykonujących umowę cywilnoprawną (umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, umowę o dzieło).

Jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać ze wsparcia?

Co zyskasz?

Jak złożyć wniosek?

Jak się z Tobą skontaktuje ZUS ?

Czy możesz się odwołać od decyzji?

Gdzie otrzymasz pomoc?

22 560 16 00 – wybierz „0” (połączysz się z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, a następnie wybierz temat rozmowy 7 – wsparcie dla przedsiębiorców).

Przykład:

Maciej jest kelnerem w kawiarni. Pracuje na podstawie umowy zlecenia zawartej od 10 stycznia na czas nieokreślony. Z umowy zlecenia wynika, że otrzymuje miesięczne  wynagrodzenie w wysokości 1 500 zł. Właścicielka kawiarni potwierdziła, że od 1 do 13 marca w jej kawiarni było znacznie mniej klientów, a od 14 marca kawiarnia jest zamknięta z powodu COVID-19. W marcu 2020 r. przychód Macieja z umowy zlecenia wyniósł 600 zł. Na wniosek Macieja właścicielka kawiarni złożyła 9 kwietnia 2020 r. e-wniosek o świadczenie postojowe.

Maciej otrzyma świadczenie postojowe za kwiecień 2020 r. w wysokości 2 080 zł, bo spełnia następujące warunki:

Przykład:

Pan Olaf jest reżyserem. Nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Zawarł 28 stycznia 2020 r. umowę o dzieło na film dokumentalny „Nasza dzielnica”. Zgodnie z umową, po odbiorze filmu, otrzyma wynagrodzenie w wysokości 14 000  zł. Ze względu na zagrożenie epidemiczne zamawiający odstąpił od umowy 15 marca 2020 r. Pan Olaf, za pośrednictwem zamawiającego, złożył 6 kwietnia 2020 r. e-wniosek  o świadczenie postojowe.

Pan Olaf otrzyma świadczenie postojowe za kwiecień 2020 r. w wysokości 2 080 zł, bo:

Przykład:

Pan Ignacy jest kucharzem. Pracuje w soboty i niedziele w restauracji na podstawie umowy zlecenia zawartej 31 stycznia 2019 r. (na czas nieokreślony). Równocześnie pracuje na podstawie umowy o pracę w szkolnej stołówce, z miesięcznym wynagrodzeniem 3 200 zł. Określone w umowie zlecenia wynagrodzenie wynosi 1 350 zł. Właściciel restauracji potwierdził, że po 13 marca zamknął lokal w związku epidemią COVID-19. W marcu 2020 r. przychód pana Ignacego wyniósł 500 zł. Na wniosek Ignacego, właściciel restauracji złożył 2 kwietnia 2020 r. e-wniosek o świadczenie postojowe.

Pan Ignacy nie otrzyma świadczenia postojowego za kwiecień 2020 r. gdyż podlegał ubezpieczeniom społecznym jako pracownik stołówki szkolnej.

Załączniki: